Posledních X let je pro rodiče nejdůležitější, aby jejich potomci měli maturitu. Všichni věří, že právě jejich potomek má na učení hlavu. Proto se snaží, aby je dotlačili dost často proti jejich vůli, na školu, která je vůbec nezajímá.
Myslí si, že ještě nemají tolik rozumu, aby věděli, jakým směrem se dát, čím chtějí být. Občas ano, ale sledovali jste někdy své děti, abyste se dozvěděli, jaké mají zájmy, nebo jaký styl oblékání či hudby je bere? Protože i to ledacos napovídá o jejich inteligenci a směru, který je pro ně vhodný.
periodická soustava
Málokdo o své ratolesti řekne, že je hloupý/á a omlouvá jeho chování a nezájem o učení „tím věkem, ze kterého vyroste“, nebo špatným pedagogem.
Já jsem zažila něco, co možná dělá více škol, než jedna. V ročníku, kdy záleží na známkách, kvůli přijetí na střední, dostala celá třída na vysvědčení samé jedničky. A to i ti, kteří obvykle na něm měli trojky. Třídní učitelka prohlásila, že nikomu nechtějí dělat problémy s možným přijetím na předpokládanou školu.
Dost mě to šokovalo. Ale pak mi došlo, že to byl alibismus, kdy rodiče nemůžou neúspěch při přijímacích zkouškách svádět na špatné známky na základce.
Většina z nich se sice zasnažila a s odřenýma ušima zkoušku zvládla, ale už během prvního ročníku na vysoké to vzdala. Byli překvapeni náročností.
Jestli takových škol je víc, nedivím se, že čísla těch, co neodmaturují na první, nebo ani na druhý pokus, každoročně roste. Z letošních 80 340 studentů jich zkoušku nesložilo, nebo prostě nedorazilo 29 524. To je strašné.
Bohužel je to stoupající tendence od roku 2011.
Já nechápu ty, kteří chodili do školy a nakonec k maturitě nepřišli. Proč? Je to ze strachu, že neudělají, proto, že vědí, že se vykašlali na učení, nebo chtějí rodičům dokázat, že je donutili jít studovat něco, co je nezajímá?
Naopak ti, kteří přišli a nezvítězili, mají druhou šanci na podzim, kde opakují jen zkoušku, která se jim nepovedla.
Stejně tak nerozumím těm, kteří celé studium bojovali s matematikou, proč si ji dobrovolně zvolí a pak vyhoří. Neříkám, že jsou na tom všichni neúspěšní. Tréma a mizerné zadání udělá také své.
Ale jestli si myslí, že kdyby zvolili cizí jazyk, a bude to ještě horší, neměli by doma mít průšvih oni, ale rodiče. Oni si mysleli, že pro jejich potomka bude škola a maturita „brnkačka“.
aritmetika na tabuli
A protože současnou maturitní zkoušku kritizují jak pedagogové, tak odborníci na vzdělání, vypadá to, že bude v příštích letech uzpůsobena i pro ty méně inteligentní. To ale ve výsledku znamená, že na školu končící maturitou budou chodit i lidé s lehce podprůměrným IQ a tím pádem se bude muset přizpůsobit i učivo na vysokých školách, aby ho zvládli, a naše montovny budou u pásů plné zaměstnanců, co mají před jménem titul.

19.11.2018