Každá věc má svá pro a proti a výjimkou není ani osvětlovací technika.

Výhody a nevýhody sodíkových výbojek

Světelný tok – jeden z hlavních důvodů, proč se právě sodíkové páry uvnitř vysokotlakých baněk ujaly po celém světě, je enormní účinnost. Při relativně nízkém příkonu dokážou emitovat světelný tok až 120 lumen / Watt, nízkotlaké dokonce téměř dvojnásobek. Jsou to dosud nejvýkonnější zdroje světla, dokonce výkonnější, než jejich rtuťoví předchůdci, nebo halogenidové výbojky. Lze je s úspěchem nasadit pro osvětlování silnic a dálnic, městských a obecních ulic, nádraží, podchodů, tunelů, atd., kde také stále dominují.

noční osvěltení

Technologie výroby – výrobní postupy se rozšířily do celého světa již před několika desítkami let. První prototyp byl vyroben již v roce 1961 a dnes je již výroba zavedena a není zapotřebí výrazných korekcí a změn v této oblasti. To také umožňuje snížení nákladů na jejich cenu i údržbu, kdy se mění pouze vadný kus, nikoli celé svítidlo.

Barva světla – problematickou se může zdát vyzařovaná barva, zejména tam, kde je vyžadováno světlo chladnější, které se přibližuje dennímu slunečnímu záření. Týká se to především osvětlení pracovišť – velkoskladů, montážních a výrobních hal, dopravních překladišť a sportovních areálů (stadionů). Tam je zapotřebí naopak navodit bdělost a zabránit únavě.  

noční ulice

Astronomické observatoře

Astronomická pracoviště jsou striktně budována v místech odlehlých od civilizačních vlivů, zejména daleko od světelného znečištění. Většinou je najdete vysoko v horách a ve špatně přístupných terénech. Nachází se také tam, kde se osvětlují venkovní prostory pouze sodíkovými výbojkami. Někde dokonce převažují nízkotlaké zdroje, které vyzařují pouze žluto oranžové velmi teplé světlo. Studené bílé světlo totiž výrazně znesnadňuje pozorování vzdálených vesmírných objektů na noční obloze.

15.9.2019