O kompaktních zářivkách se toho napovídá, na jejich adresu padnou zpravidla slova hanlivá. Lidé si je dobře pamatují ještě z doby pádu železné opony a expanze nových technologií i na našem tuzemském trhu. Tehdy šlo skutečně o světla s nízkým podáním barevného spektra, blikající při náběhu, a s omezenou životností závislou na počtu spínacích cyklů. A to za poměrně vysokou cenu. Dnes to však již neplatí.
úsporná zářivka.jpg


Životnost a spotřeba elektrické energie


V současné době se tento typ osvětlovací techniky vyrábí s luminofory (fluorescenční vrstvou na vnitřní straně skleněné trubice), které vyžadují velmi nízkou spotřebu elektřiny. Ve srovnání s vláknovou žárovkou je to zhruba o 80 procent méně. Životnost se dnes prodloužila z původních 4 tisíc na 15 – 20 tisíc hodin. Tyto žárovky nejsou citlivé ani na přepětí v síti.


Předřadníky


Ve starších typech (od poloviny 90. let) se ještě můžete setkat s indukčním elektromagnetickým předřadníkem. Podstatnou nevýhodou těchto výrobků bylo nepříjemné blikání při rozsvěcování a dlouhý náběh na plný výkon https://www.busse.cz/s-kvalitnimi-kompaktnimi-zarivkami-budete-spokojeni- . Výrobci také upozorňovali na typickou nepříjemnou vlastnost zkracování životnosti v důsledku častého zapínání těchto světel. Moderní výrobky však mají uvnitř patice zabudovaný elektronický předřadník. Jeho výhody jsou ve srovnání s tím indukčním jednoznačné – o polovinu nižší spotřeba elektřiny, neblikají při startu a nejsou citlivé na časté rozsvěcení a zhasínání.
tři zářivky.jpg


Index podání barev Ra


Barva chromatičnosti (světelné spektrum) a index podání barev Ra, který porovnává světelný zdroj se spektrem vyzařovaným sluncem, byl obecně u prvních typů kompaktních zářivek velmi nízký. Zpravidla se jednalo o nažloutlé teplé odstíny bílého světla, které byly vhodné pro večerní tlumené osvětlení, nikoliv pro práci. Chybějící modrá barva spektra způsobovala únavu a navozovala spíše relaxační atmosféru, než aby podněcovala k pracovnímu úsilí a bdění. To však platilo před dvěma desítkami let. Dnes se poměrně běžně na trhu vyskytují i plnospektrální osvětlovací zdroje, jejichž index Ra je velmi vysoký (kolem 85). Napodobují takřka denní sluneční světlo, které je pro lidský zrak nejpřirozenější.

Kompaktní zářivky prošly mnoha technologickými změnami
Ohodnoťte příspěvek

24.6.2018